Nuosekli miesto plėtra

 

Ką padarėme?

Miestas ilgą laiką plėtėsi „šokinėjančios varlės“ principu. Dėl to kai kurie rajonai išsiplėtė pernelyg greitai, neužtikrinant, kad ten laiku atsirastų reikalingos viešosios erdvės, švietimo ar socialinės paslaugos, būtų įrengtos transporto jungtys. Pernelyg abstraktus miesto senasis bendrasis planas kėlė daugybę nesusipratimų miestui plečiantis.

Strateginis planavimas

Parengėme naująjį miesto bendrąjį planą, kurio pagrindiniai tikslai: aiškiau ir tiksliau apibrėžti miesto plėtros urbanistinę mintį, plėtoti arti Vilniaus centro esančias teritorijas, atnaujinti miesto gyvenamuosius rajonus ir į juos įpūsti gyvybės, apsaugoti išskirtinį miesto centrą ir žalią miesto veidą bei kokybiškai plėtoti susisiekimą mieste. Išdiskutavę su miestiečiais, priimsime šį planą, apibrėžiantį Vilniaus augimą iki 2030 metų.

Viešosios erdvės

Iš esmės pertvarkėme miesto pagrindines viešąsias erdves. Grąžinome miestui Nerį. Sutvarkytos krantinės tapo populiaria miestiečių laisvalaikio vieta. Radikaliai sutvarkėme Vingio parką, nuo žemgrobių išlaisvinome Birutės taką šalia Neries Žvėryne, atnaujinamos viešosios erdvės gyvenamuosiuose rajonuose atnešė daugiau kokybiško poilsio visiems vilniečiams. Lukiškių aikštė atsikratė sovietinio palikimo ir įgijo naują, piliečius telkiantį Vilnių simbolizuojantį veidą.

Ilgus metus buvusi neapšviesta ir nesutvarkyta Gedimino kalno papėdė prie Bernardinų parko tapo miesto istorinės dalies reprezentacine erdve.

Pasiruošėme Vilniaus apšvietimo tinklų atnaujinimui – tai leis per trejus metus pakeisti visą pasenusios technologijos Vilniaus gatvių apšvietimą į modernų, grįstą LED technologijomis.

Saugojome ir puoselėjome miesto žaliąjį veidą – vien per 2017 m. buvo pasodinta daugiau negu 3000 naujų medžių mieste. Tai – kone 20 kartų daugiau, nei anksčiau buvo pasodinama per metus.

 

Ką padarysime?

1. Kokybiška miesto plėtra

Pagrindinis miesto plėtros principas – nauji miesto užstatymo plotai privalomai turi būti vystomi atitinkamai vystant ir miesto infrastruktūrą, t. y. vystytojai kartu su gyvenamaisiais rajonais turi statyti darželius, mokyklas, tiesti kelius, savivaldybė gali ir turi  užtikrinti tolygią plėtrą būtent vystytojų lėšomis. Taip būtų išvengta Perkūnkiemio klaidų.

Išlaikysime kokybišką miesto plėtrą, kuri išsaugotų Vilniaus istorinį unikalumą, žaliąsias erdves ir susiformavusias miestiečių poilsio ir pramogų zonas. Privalome užtikrinti, kad Vilnius būtų patogus ir jaukus visiems vilniečiams: vaikams, kuriems reikia darželio ir mokyklos netoli namų, jų tėvams, kuriems būtinas patogus ir greitas susisiekimas su miesto centru, neįgaliesiems, kuriems šaligatviai ir takai nebeturi tapti kliūtimi gyvenant mieste, senjorams, kuriems tinkama laisvalaikio infrastruktūra turi būti kokybiška gyvenamuosiuose rajonuose.

Puoselėsime senamiestį plėtodami pėsčiųjų zonas ir apsaugodami nuo tranzitinio eismo. Vykdysime subalansuotą miesto plėtrą į pietus nuo miesto centro bei užtikrinsime, kad Vilniaus kaip žalio miesto veidas ne tik bus išlaikytas, bet ir sustiprės įgaudamas naujų formų: žaliosios erdvės gyvenamuosiuose rajonuose, bendruomenių sodai ant gyvenamųjų namų stogų.

Sutvarkysime Kalnų parko apžvalgos aikšteles ir iš esmės atnaujinsime vieną centrinių senamiesčio arterijų – Vokiečių gatvę.

2. Miesto gyventojų įtraukimas

Labiau įtrauksime miestiečius į miesto plėtros klausimus. Įgyvendindami didesnius miesto projektus ar jų principus atsižvelgsime į gyventojų nuomonę organizuodami lokalines apklausas. Skelbsime konkursus miestiečiams, kurių tikslas bus gauti aukščiausio lygio idėjas bendrais miesto plėtros klausimais bei konkrečios gatvės, kiemo, viešosios erdvės bei transporto jungčių atnaujinimo pasiūlymus. Atnaujinsime Vilniaus 3D planą – išnaudosime jį rengdami tarptautinius architektūrinius konkursus.

3. Tarptautiniai architektūriniai konkursai

Tokių strateginių objektų kaip Kongresų centras, Nacionalinė koncertų salė ant Tauro kalno ar stoties rajonas atnaujinimui bus skelbiami aukšto lygio tarptautiniai architektūriniai konkursai.

4. Apšvietimas

Visus šiuo metu mieste esančius šviestuvus pakeisime į modernius, LED technologijos šviestuvus. Tai pagerins saugumą mieste, elektros išlaidos sumažės daugiau nei 1 mln. eurų per metus, sumažės šviesos tarša, o visi šviestuvai bus valdomi modernia nuotolinio valdymo sistema.

5. Senamiestis

Senamiestį saugosime ir atnaujinsime subalansuodami architektūrinius ir vietos gyventojų interesus. Diskutuosime su visuomene dėl geriausių strategijų šiems tikslams pasiekti. Sutvarkysime Kalnų parko apžvalgos aikšteles ir iš esmės atnaujinsime vieną centrinių senamiesčio arterijų – Vokiečių gatvę.