Kultūra

 

Ką padarėme?

Nekultūringos erdvės

Miestas menkai išnaudojo savo kultūros potencialą. Po visuomenėje prieštaringai vertinto projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė” Vilniui reikėjo naujų impulsų, kurie padėtų sutelkti miesto kultūros bendruomenę ir priartinti kultūros reiškinius prie miestiečių. Kultūros finansavimas buvo grįstas ne viešais konkursais, bet inercija. Dėmesys kultūrinėms ir bendruomeninėms iniciatyvoms buvo sutelktas beveik išimtinai miesto centre, o gyvenamuosiuose rajonuose bei labiau nuo centro nutolusiose vietovėse to trūko.

Trupių finansavimas

Inicijavome profesionalių miesto trupių finansavimo konkursą. Dėl to šalia Oskaro Koršunovo teatro miestas pradėjo finansuoti dar keturias trupes: „Vilniaus miesto operą“, teatrą Atvirą ratą, šokio teatrą „Low Air“ ir styginių ansamblį „Mikroorkestra“. Atgaivinome kultūros projektų, tautinių bendrijų bei kitų bendruomeninių projektų konkursus, kuriems kiekvienais metais skyrėme po daugiau nei 150 tūkst. eurų.

Laisvosios iniciatyvos

Bendradarbiaujant privačiai iniciatyvai ir savivaldybei atidarytas naujas tarptautinio lygio vizualiųjų menų  centras – Modernaus meno centras. Skatinome tokias miesto kultūros iniciatyvas kaip Pylimo g. vykęs maisto ir šiuolaikinės kultūros festivalis Turgus 2.0, iš esmės rekonstravome ir atgaivinome Savičiaus g., atlaisvindami erdvę pėstiesiems ir uždarydami automobilių eismą savaitgaliais. Prisidėjome prie nekonvencinio, alternatyvaus Kalėdų miestelio atsiradimo geležinkelio stoties teritorijoje.

Aukščiausio lygio vieši renginiai

Pavertėme Vilniaus Kalėdas aukščiausio lygio renginiu, vienijančiu vilniečius ir miesto svečius per gražiausias metų šventes. Lietuvos 100-metį pasitikome kaip ir dera sostinei – primindami didžią miesto istoriją, be kurios nebūtų Lietuvos atkūrimo. Dr. Jono Basanavičiaus skulptūros atidengimo renginys „Basanavičius sugrįžta“ tapo Vilnių vienijančiu veiksniu.  

Projektai

Atgaiviname istorinius Vilniaus kultūros objektus – Trakų Vokės dvaro sodyba iš apleistų rūmų tampa visus metus veikiančia kultūros ir meno erdve. Sukūrėme meninių projektų konkursą „Kuriu Vilnių”. Miestą jau papuošė tokie darbai kaip Mykolo Saukos skulptūros Viršuliškių miškelyje, Vilniaus gatvėmis keliauja „tapybos maršrutizatoriai“ – 5 Lietuvos ir Estijos jaunųjų menininkų tapybos darbais papuošti troleibusai.

Tautinių bendrijų kultūros projektams numatėme atskirą finansavo eilutę, tokiu būdu ne tik įgyvendinome tarptautinių organizacijų rekomendacijas Lietuvai, bet ir užtikrinome galimybę konkurencingai dalyvauti savivaldybės skelbiamuose konkursuose.

 

Ką padarysime?

1. Kūrybos sostinė

Mūsų tikslas – paversti Vilnių tikrąja kūrybos sostine. Miestas, gebantis turtingą savo istoriją ir kūrybos palikimą panaudoti naujiems kūrybiniams šuoliams, įtraukdamas miestiečius į turtingą kūrybinį gyvenimą. Su miesto bendruomenėmis ir aukštosiomis mokyklomis inicijuosime projektus, kurie keis miesto viešąsias erdves, – kiekviename skvere, parke ar pamėgtoje gatvėje po kūrybos „stebuklą“.

2. Vilniaus 700 metų jubiliejus

Jau ruošiamės Vilniaus 700 metų jubiliejui, kas padės dar stipriau skleisti Vilniaus kaip Gedimino miesto žinią, stiprinant įtraukiančią vilnietišką tapatybę. Telksime kūrybinę bendruomenę imtis šiuolaikiškų miesto ir jo istorijos kūrybinių atradimų bei interpretacijų. Vilniaus kultūrinis gyvenimas taps jungiančia miesto gyventojus ašimi, paverčiančia miestą dar patrauklesniu gyventi vilniečiams ir atvykstantiems. Tokiu būdu Vilniaus kūrybinis gyvenimas sustiprės kaip Lietuvos kultūros kelrodis.

3. Kultūra ugdymui

Turtingą miesto kultūrinį audinį sieksime panaudoti ugdymui. Modernizuosime Energetikos ir technikos muziejų, kuris taps daug patrauklesnis vaikams ir jaunimui ir primins kituose Europos miestuose panašius mokslo muziejus. Inicijuosime ugdymo kultūra programą, kuri užtikrins, kad vaikų darželius ir mokyklas pasiektų kokybiški, naujausi profesionaliosios kultūros ir meno produktai. Skatinsime kultūros įstaigas atsiverti bendradarbiavimui su ugdymo įstaigomis.

4. Nacionalinė koncertų salė

Vienu iš svarbiausių uždavinių taps koncertų salės ant Tauro kalno pastatymas. Sieksime, kad šis pastatas taptų itin puošniu ir pasaulyje atpažįstamu architektūros perlu su itin aukšto lygio akustika. Taip pat sieksime, kad šios salės veikloje dalyvautų Vilniaus meniniai kolektyvai ir joje skleistųsi sostinei būdinga aukščiausio lygio kultūra. 

5. Bendruomenių iniciatyvos ir infrastruktūra

Remsime bendruomenines kultūros iniciatyvas, pripildydami rajonuose atnaujinamą infrastruktūrą kūrybos turiniu.      

Atversime Vilniaus infrastruktūrą kūrybai. Bendradarbiaudami su privačiu sektoriumi bei nacionalinėmis įstaigomis maksimaliai panaudosime visas įmanomas kultūrines miesto erdves. Užbaigsime pradėtas miesto kultūros objektų rekonstrukcijas ar renovacijas – Menų spaustuvės ir Mokytojų namų, imsimės Miesto muziejaus įkūrimo.   

Skatinsime profesionalių kultūros projektų kūrėjus bendradarbiauti su miesto rajonų bendruomenėmis. Taip pasieksime, kad profesionalūs kultūros projektai nebūtų sutelkti vien tik Vilniaus miesto centre ir profesionalių kultūros reiškinių geografija pasklistų taip, kad atokesnės miesto erdvės taptų traukos centrais ir paskata vilniečiams ir svečiams atrasti visas Vilniaus erdves.

Iniciatyviai įtrauksime ten gyvenančius visų amžiaus grupių žmones ne tik kaip dalyvius, bet ir bendraorganizatorius bei partnerius. Vilniaus kultūra augs kartu su miestu, neužsidariusi vienoje geografinėje teritorijoje.