Gyvenamieji rajonai

 

Ką padarėme?

Nuo planavimo prie darbų

Miesto gyvenamieji rajonai buvo ilgus metus netvarkyti: nė vienas didesnio masto (ne kosmetinis) viešųjų erdvių, šaligatvių ar takų sutvarkymas jau kelis dešimtmečius nebuvo atliktas. Dėl nesutvarkytų kiemų kentėjo gyventojai, nuolatos patirdami duobėtos dangos keliamus nepatogumus. Prasta šaligatvių būklė kėlė daug problemų neįgaliesiems arba tėvams su kūdikiais vežimėliuose, kurie kartais tiesiog negalėjo įveikti aukštų šaligatvių bortelių.

Senojo Vilniaus bendrojo plano (netikslaus ir pernelyg abstraktaus) neaiškiai apibrėžtų teritorijų paskirtys lemdavo daugybę nesutarimų tarp gyventojų ir nekilnojamojo turto projektų vystytojų.

Ėmėmės ryžtingai atnaujinti viešąją infrastruktūrą: gyvenamųjų namų kiemus, šaligatvius, dviračių takus, įrengti papildomas automobilių statymo erdves. Taip pat pradėjome iš esmės atnaujinti miesto bendrąjį planą, kuris užtikrins darnų ir subalansuotą miesto augimą ateityje.

Kiemai, kaimynai ir kaimynijos

Per visą šį laikotarpį sutvarkėme daugiau nei 1050 kiemų visame Vilniuje, nutiesėme daugiau nei 50 km dviračių takų. Gyventojai aktyviai kviečiami investuoti į kiemų sutvarkymą per savialdybės kaimynijų programą. Pagal šią programą (savivaldybė skiria po 10 Eur už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos) galima įrengti vaikų žaidimams ar poilsiui reikalingą infrastruktūrą, pasodinti naujų medžių ar krūmų.

2016 metais kartu su specialistais nustatėme gaires dėl viešųjų erdvių sutvarkymo perspektyvų. Įdiegti aiškūs tvarkomų teritorijų atrankos kriterijai ir įtvirtintas viešųjų erdvių atnaujinimo tikslas – kiekvienam Vilniaus gyventojui, gyvenančiam tankiai apgyvendintoje miesto dalyje, viešoji erdvė turi būti pasiekiama 5 minučių atstumu.

„Kuriu Vilnių“

Paskelbėme naują 0,5 mln. eurų vertės programą „Kuriu Vilnių“, kurios laimėtojai jau puošia Vilniaus viešąsias erdves meno darbais. Tai – M. Saukos skulptūros Viršuliškių miško parke, miesto galerija po atviru dangumi „Lofto“ teritorijoje, skulptūrinis ženklas K. Simonavičiui ir daug kitų.

 

Ką padarysime?

1. Gyvenamųjų rajonų pertvarka

Mūsų planas – kiekvieną rajoną paversti jaukia gyvenimo oaze su puikia viešųjų erdvių, judėjimo ir laisvalaikio infrastruktūra. Taikysime kompleksinį požiūrį renovuodami ne atskirus pastatus, o ištisus rajonus, pradėdami nuo seniausiųjų ir mažiausiai patrauklių gyventi.

Atnaujinsime apšvietimą, takus, automobilių stovėjimo aikšteles, sporto ir žaidimų aikšteles, gatves, žaliąsias erdves. Didelį dėmesį skirsime šunims vedžioti skirtų naujų aikštelių įrengimui, priežiūrai ir specialių šiukšliadėžių įrengimui, kad miestas taptų dar draugiškesnis augintiniams.

Visuose rajonuose numatomos futbolo, krepšinio aikštės, teniso kortai, riedlenčių, riedučių, parkūro parkai, taip pat daugiafunkcės kūrybinės erdvės, atviros techninės kūrybos dirbtuvės, skverai, bendruomenių susibūrimų erdvės.

Atnaujintuose gyvenamųjų rajonų erdvėse senjorai galės patogiai judėti ir bendrauti, jaunos šeimos – auginti vaikus, jaunimas – naudotis kūrybos erdvėmis, o ilgainiui ir patys ims kurti naujas, ypač kūrybiškumo reikalaujančias, darbo vietas.      

Kiekvienas rajonas turi savo ypatingą jau susiformavusią aurą – urbanistines, socialines ir kitas vertingąsias savybes. Jų pagrindu ir bus kuriamas rajono atnaujinimo planas, kryptingai formuojant savitumą, darniai įsiliejantį į įvairove masinantį Vilniaus rajonų audinį.

Sieksime, kad šiaurės vakarinėje miesto dalyje būtų įkurti bent du lengvai pasiekiami daugiafunkciai centrai, kuriuose galėtų burtis bendruomenės, vykti dienos centrų veikla su erdvėmis darbui. Šių centrų veiklą būtų galima plėtoti derinant komercinių ir viešųjų paslaugų teikimą.

Taip pat tobulinsime kaimynijų programą, padėdami bendruomenėms rengti viešųjų erdvių atnaujinimo projektus. Vilniaus vis dar „miegantys“ rajonai turi prabusti ir tapti gyvasties židiniais bei traukos centrais.

2. Kiekvienam rajonui – po naują traukos objektą

Dalimi šios atnaujinimo plano – naujo rajono ir vilniečių traukos objekto kiekviename rajone pastatymas. Siekiame, kad tokie objektai ne tik skatintų konkretaus  rajono socialinę gyvastį, pasididžiavimą, bet ir pritrauktų vilniečius iš kitų rajonų.   

Kiekvienas rajonui – po savitą ir visam miestui naudingą traukos centrą. Naujieji traukos centrai kils iš jau plėtojamų ir galimai naujų iniciatyvų, kurių poreikį formuos savivalda, pasitardama su pačiais rajono gyventojais.

Traukos objektų pavyzdžiai:

 • Šeškinė – Daugiafunkcis kompleksas
 • Naujamiestis – Nacionalinė koncertų salė
 • Lazdynai – Lazdynų baseinas
 • Fabijoniškės – Fabijoniškių baseinas
 • Naujininkai – T-park
 • Baltupiai ir Jeruzalė – aktyviam poilsiui pritaikytas Jomanto parkas su stadionu
 • Saulėtekis – mokslo ir technologijų branduolys
 • Žirmūnai – žaliuojančių kiemų oazė šalia Neries
 • Naujoji Vilnia – miestas mieste šalia Vilnios
 • Paupys – Senamiesčio erdvių tąsa („Architektūros parkas“)
 • Žvėrynas – istorinės vilos šalia Neries vingio ir erdvės poilsiui
 • Pilaitė – daugiafunkcis užimtumo kompleksas su baseinu ir riedlenčių parku
 • Karoliniškės – Pasakų parko atgaivinimas
 • Pašilaičiai ir Perkūnkiemis – naujos ir modernios švietimo ir užimtumo erdvės

3. Žalias ir šviesus Vilnius

Atnaujinant ir plečiant Vilnių dar didesnį dėmesį skirsime želdynų ir apšvietimo klausimams. Inovatyvūs apželdinimo sprendimai stiprins Vilniaus gamtinį paveldą, taip pat darnią, sveikatą stiprinančią erdvę. Saugosime miesto žalią rūbą.

Viešosiose miesto erdvėse, gyvenamųjų namų kvartaluose skatinsime miesto sodų atsiradimą. Ten, kur technologiškai įmanoma, renovuodami viešuosius pastatus ar daugiabučius namus pritaikysime jų stogus, terasas apželdinimo sprendimams.

Per artimiausius ketverius metus visas gatvių apšvietimas bus atnaujintas į modernius LED technologijos šviestuvus. Naujoviški apšvietimo sprendimai ir plečiamas miesto apšvietimo tinklas gerins miesto saugumą ir jaukumą.

4. Kokybiškai augantis Vilnius

Priemiestiniai rajonai, kurių susisiekimas, infrastruktūra anksčiau buvo tik tų rajonų gyventojų galvos skausmu, pastaruoju metu sulaukė savivaldybės investicijų. Mūsų tikslas – kad visi Vilniaus gyventojai galėtų patogiai naudotis išvystyta miesto infrastruktūra ir viešosiomis paslaugomis. Didžiausią dėmesį skirsime tam, kad vaikai galėtų saugiai įrengtais, apšviestais takais ir šaligatviais nukeliauti iki švietimo įstaigų, kurios įsikurs jų gyvenamuosiuose rajonuose.

Užtikrinsime, kad Balsiuose pakaktų švietimo paslaugų. Ten įkūrėme vaikų darželį, kuris priima apie 150 mažųjų vilniečių. Baigus naujos pradinės mokyklos statybas švietimo prieinamumas dar labiau pagerės.

Pavilnio vaikai galės lankyti mokyklą netoli namų – šalia „Vilnies“ pagrindinės mokyklos išdygs naujas priestatas, padėsiantis išspręsti švietimo įstaigų trūkumo problemą šiame rajone.

Šalia Grigiškių Šv. Dvasios bažnyčios atsiras bendruomenės poreikiams pritaikyta nauja viešoji erdvė, o tolesnė apšvietimo plėtra padės užtikrinti saugumą. Iš esmės sutvarkysime žaliąją zoną Šviesos g. pabaigoje, kad Grigiškių gyventojai galėtų mėgautis kokybišku poilsiu ir bendruomeniniais renginiais prie upės.

Renovuosime Trakų Vokės darželį bei atnaujinsime mokyklos stadioną, įrengsime daugiau apšvietimo. Intensyviai tvarkydami Trakų Vokės dvaro sodybą pasieksime, kad tai taps pavyzdine poilsio ir kultūros erdve viso Vilniaus mastu.

Bajoruose, Balsiuose, Dvarčionyse, Grigiškėse, Pavilnyje, Tarandėje, Trakų Vokėje ir kituose nuo miesto centro nutolusiuose gyvenamuosiuose rajonuose tęsime pradėtus ir imsimės naujų gyvenamosios aplinkos įrengimo darbų: apšvietimo, saugių ir patogių šaligatvių bei dviračių takų įrengimo. Suprantame, kad čia gyvenantys žmonės su miesto centru ar kitais rajonais turi turėti galimybę patogiai susisiekti ne tik asmeniniu automobiliu, todėl rūpinsimės komfortiško viešojo transporto plėtra.